Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII -a Limba si literatura romana - Elemente verbale si nonverbale in mesajul dialogat


PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII -a Limba si literatura romana - Elemente verbale si nonverbale in mesajul dialogat


PROIECT DIDACTIC

Scoala cu clasele I-VIII Topesti, Tismana

Profesor

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Data: 03 martie 2009

Clasa: a VIII -a



Subiectul: Elemente verbale si nonverbale in mesajul dialogat

Tipul lectiei: predare - invatare - evaluare

Scopul:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala prin dialog si monolog respectand regulile si strategiile specifice acestor forme de comunicare.

Timp : 50 minute

Obiective operationale:

La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

O1- sa explice intelesul conceptului de comunicare;

O2- sa precizeze elementele unei comunicari orale;

O3- sa precizeze regulile de construire a unui dialog oral;

O4- sa precizeze regulile de construire a unui monolog oral;

O5- sa recunoasca elementele nonverbale si rolul lor in comunicarea orala dialogata

O6- sa identifice formulari specifice exprimarii opiniei si a preferintelor intr-un text dat;

O7- sa selecteze si sa utilizeze formulari specifice exprimarii opiniei si a preferintelor adecvate situatiei de comunicare;

O8- sa elaboreze o comunicare orala monologata sau dialogata utilizand adecvat regulile si strategiile specifice;

O9- sa utilizeze elemente nonverbale adecvate situatiei de comunicare;

O10- sa se exprime corect, expresiv si personalizat in situatii de comunicare monologata sau dialogata date;

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia euristica, invatarea prin descoperire, observatia, lectura, jocul de rol, exercitiul oral, explicatia, expunerea.

Mijloace de invatamant: Manualul de Limba romana, clasa a VIII-a, Editura Corint, autor Marin Iancu, caiete, bilete colorate, cos, fise de lucru, fisa cu criterii de evaluare a activitatii pe grupe.

Forme de organizare a activitatii: activitate frontala, individuala, pe grupe eterogene (2 grupe).

Forme de evaluare a activitatii: orala, evaluarea reciproca a elevilor prin calificativ, notarea selectiva in catalog.

Bibliografie:

  1. Goia , Vistian - Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu, Ed. Dacia Educational, Cluj- Napoca, 2002
  2. Eftenie, Nicolae - Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2008

NR.

CRT

ETAPELE

DEMERSULUI

DIDACTIC

ACTIVITATI DE INVATARE

DURATA

ACTIVITAEA PROFESORULUI

ACTIVITAEA ELEVILOR

Moment organizatoric

Verificarea prezentei.

Pregatirea clasei pentru activitatea didactica.

Cer elevilor sa pregateasca manualul de limba romana si caietul.

Elevul de serviciu prezinta lista absentilor.

Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie.

Captarea atentiei

Se imparte elevilor cate o fisa de lucru (fisa 1) in care ei vor nota pe parcursul desfasurarii orei un cuvant care sa descrie starea lor de spirit( la inceputul, mijlocul si sfarsitul orei de curs)

Se noteaza la tabla si pe caiete cateva principii dupa care participantii la lectie se vor ghida in activitatea lor:

incredere

cooperare

lucru in echipa

comunicare

Elevii noteaza individual pe fisa de lucru cuvintele    care descriu starea lor de spirit pe parcursul orei de curs

Precizeaza cuvintele care descriu starea de spirit adecvata unei bune desfasurari a activitatii.

Verificarea temei pentru acasa

Elevii au fost impartiti in doua grupe    si au avut ca sarcina de lucru dramatizarea unui text narativ - sceneta

- identificarea textului de lucru;

- transformarea vorbirii indirecte in vorbire directa (dialog);

- identificarea personajelor

( elevii din alte clase)

Elevii prezinta sarcinile de lucru efectuate acasa.

Actualizarea cunostintelor

Se foloseste termenul comunicare ca element ancora.

1. Cum se poate realiza comunicarea?

2. Care sunt elementele fara de care o comunicare orala nu poate avea loc?

3. Ce este situatia de comunicare?

Elevii raspund la intrebari:

R1 :Oral si in scris

R 2.

emitatorul

receptorul

mesajul

codul

canalul (aer, telefon, radio, televizor, internet

R 3.

Situatia de comunicare consta in transmiterea unei informatii vizand ganduri, opinii, stari, fapte, evenimente, etc.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anuntarea si notarea pe tabla a titlului lectiei: Elemente verbale si nonverbale in mesajul dialogat.

Se prezinta si se noteaza etapele dobandirii noilor cunostinte si asteptarile pe care profesorul le are la finalul lectiei.

Elevii noteaza pe caiete titlul lectiei.

Dirijarea invatarii si asigurarea feed-back-ului

Se lucreaza cu elevii pe tema lectiei, analizand scenetele realizate de catre ei.   

1. Cum s-a realizat comunicarea?

2. Care este forma de convorbire dintre cele doua personaje din sceneta?

Elevii raspund la intrebari:

R 1. Comunicarea s-a realizat atat cu ajutorul vorbelor cat si cu ajutorul gesturilor, mimicii.   

R 2. Dialogul

3. Cum se numeste forma de intrare in vorbire a personajului?

Concluzii:

Putem comunica nu doar prin cuvinte, propozitii, fraze dar si prin:

gesturi

mimica

pozitia corpului

privire

aspectul exterior

miscarile corpului

volumul vocii

functia rasului

Toate acestea se alatura in comunicarea orala elementelor verbale si se numesc elemente nonverbale

R 3. Replica de dialog.

Elevii noteaza in caiete obsevatii asupra modului de realizare a scenetei tinandu-se cont de elementele verbale si nonverbale apoi prezinta oral produsele muncii lor.

Obtinerea performantei

Se impart elevii in 2 grupe pentru fiecare alegandu-se un lider. Se prezinta fiecarei grupe cate o fisa (fisa 2 respectiv fisa 3) si se explica sarcinile de lucru.

Se evalueaza oral activitatea grupelor folosind ca suport criteriile de evaluare ale dialogului de pe fisa 5. Grupele primesc cate un calificativ (FB, B sau S)

Se fixeaza cunostintele noi cu ajutorul fisei 4

Grupele rezolva sarcinile primite iar apoi prezinta oral produsele muncii lor.

Elevii completeaza corect textele din fisa 3 cu formulari specifice exprimarii opiniei si a preferintelor

Evaluarea rezultatelor

Sunt apreciati cu note cativa elevi care s-au remarcat prin raspunsurile lor pe parcursul activitatii.

Se apreciaza activitatea intregului colectiv de elevi cu un calificativ

Se discuta fisa 1.

Asigurarea retentiei si a transferului (tema pentru acasa)

Se explica sarcinile de lucru de pe fisele 5 si 6 pe care elevii le au ca tema pentru acasa.

Elevii noteaza tema pentru acasa.

FISA NR. 1

Alege un cuvant care sa descrie starea ta de spirit:

  • La inceputul orei de curs..
  • In timpul desfasurarii orei de curs
  • La sfarsitul orei de curs..

vinovat

 

curios

 

multumit

 

confuz

 

exasperat

 

increzator

 

trist

 

frustrat

 

isteric

 

suparat

 

socat

 

ingrozit

 

dezgustat

 

manios

 

fericit

 

rusinos

 

stresat

 

arogant

 

precaut

 

ingandurat

 

frustrat

 

furios

 

increzator

 

izolat

 

folositor

 

agitat

 

timid

 

nervos

 

surprins

 

plictisit

 

FISA NR. 2

  1. Cititi textul urmator:

Parerea mea e ca fiecare copil trebuie sa primeasca o educatie buna. Imi place foarte mult sa merg la scoala si ma intereseaza tot ce este nou. Consider ca scoala poate oferi fiecaruia dintre noi posibilitatea de a se forma ca om. Nu ma intereseaza ce cred cei care prefera sa nu participe la ore. Nu mi se pare grozav sa lipsesti de la cursuri si cred ca orice copil ar trebui sa fie preocupat de educatia lui.

CERINTE:

  1. Alege varianta corecta:

* Comunicarea din textul de mai sus este:

a) dialogata

b) monologata

* Emitatorul comunica folosind formulele subliniate:

a) intentia:

b) indoiala:

c) opinia sau preferintele

d) argumente:

FISA NR. 3

  1. Cititi textul urmator:

CERINTE:

  1. Alege varianta corecta:

* Comunicarea din textul de mai sus este:

a) dialogata

b) monologata

  • SLUJITORUL :    Cine zici ca-i in trasura?
  • TIGANCA : Cucoana Chirita.
  • SLUJITORUL : Cum? Crita?
  • TIGANCA : Chirita,.. surdule!
  • SLUJITORUL : Chirita Surdulea?? da' casca-ti pliscul mai tarecioara, si caraie mai dizghetat.Ce cucoana-i in trasura?
  • TIGANCA : Du-ti-n 'colo mai parlituli! Ci doar n-am sa-ti toc la ureche pana mane.
  • SLUJITORUL : Io-te la dansa, cioara, ca s-o agiuns!!
  • TIGANCA : Cioara esti tu guleratule!

FISA NR. 4

Completati corect textele urmatoare utilizand urmatoarele formulari specifice exprimarii opiniei:

* nu stiu

* mi-e indiferent

* e o idee buna

* nu sunt convins

a)      - Ti-ar placea sa participi la concursul organizat de clasa noastra?

b)      - Nu crezi ca ar fi bine sa modificam aici croiala sacoului?

c)      .................sa cumparati produse Avon. Acestea sunt potrivite pentru toate varstele si ofera o protectie sporita pielii dumneavoastra.

d)      E o situatie fara iesire? E o situatie care s-ar putea rezolva? ..... dar inima imi spune ca decizia pe care o voi lua va fi cea corecta.

FISA NR. 5

CRITERII DE EVALUARE A DIALOGULUI ORAL

Formulele de initiere, mentinere si incheiere a dialogului au fost folosite:

adecvat

Partial    adecvat

Deloc

Formularile specifice exprimarii opiniei au fost folosite:

adecvat

Partial adecvat

Deloc

Exprimarea a fost:

corecta si expresiva

partial corecta si expresiva

cu mai mult de trei greseli de exprimare

Folosirea elementelor nonverbale a fost:

adecvata

partial adecvata

insuficienta

FISA NR. 6

Tema acasa

    1. Recunoasteti in textul dat elementele nonverbale:
  • SLUJITORUL :    Cine zici ca-i in trasura?
  • TIGANCA : Cucoana Chirita.
  • SLUJITORUL : Cum? Crita?
  • TIGANCA : Chirita,.. surdule!
  • SLUJITORUL : Chirita Surdulea?? da' casca-ti pliscul mai tarecioara, si caraie mai dizghetat.Ce cucoana-i in trasura?
  • TIGANCA : Du-ti-n 'colo mai parlituli! Ci doar n-am sa-ti toc la ureche pana mane.
  • SLUJITORUL : Io-te la dansa, cioara, ca s-o agiuns!!
  • TIGANCA : Cioara esti tu guleratule!
  • SLUJITORUL : Ca sa vezi ca s-o fudulit! ( azvarle in tiganca cu omat). Hasi caraitoare!!
  • TIGANCA : Sazi binisor blastamatule, ca te ie dracu!
  • SLUJITORUL : Hasi, ciocanitoare!
  • TIGANCA: Bata-te pardalnicu sa te bata!Sazi binisor!
  • SLUJITORUL: ( azvarle in tiganca cu omat). Hasi,duh de balta!!

CHIRITA: (primind omatul in obraz) Ce este ? ce-ati patat? Na, ca era sa ma chiorasca! Cine-azvarle cu bulgari? ( catre tiganca) Ce te-o apucat, ma rog, cotofano, de carai ca cioara-n par? Ie sama la lucruri bine, si taci din pliscVai, bata-va crucea sa va bata, mangosatalor,ca multe zile fripte imi mai faceti!

(Chirita in Iasi sau Doua fete s-o neneaca de Vasile Alecsandri)

2. Alcatuiti 6 enunturi in care sa utilizati diferite formulari pentru exprimarea opiniei favorabile, nefavorabile si indiferente.

FISA NR. 7

CUM POT FI UN BUN EMITATOR SAU RECEPTOR?





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate