Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Limba romana - Copilaria - Bunicul dupa Barbu Stefanescu-Delavrancea


PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Limba romana - Copilaria - Bunicul dupa Barbu Stefanescu-Delavrancea


SCOALA GENERALA NR. 97, BUCURESTI

PROIECT DIDACTIC



Invatatoare

Propunator

Clasa: a III-a B

Data

Scoala Generala Nr.97

Clasa a III-a B

Elev integrat:     P. A. D.

Invatatoare:

Profesor    itinerant:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Unitatea de invatare: Copilaria - Bunicul dupa Barbu Stefanescu-Delavrancea

Tipul lectiei: Studierea textului

OBIECTIV CADRU:

Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citire/lectura)

OBIECTIVE DE REFERINTA

sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar in pagina

sa desprinda ideile principale dintr-un text citit;

sa citeasca in mod corect un text necunoscut;

- sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Obiective cognitive:

O1 - Sa citeasca corect cuvintele si propozitiile, folosind intonatia;

O2 - Sa urmareasca textul si sa continue citirea in lant;

O3 - Sa    identifice cuvintele noi si sa le explice, cu sau fara ajutorul imaginilor de sprijin;

O4 - Sa citeasca selectiv pasajele cerute de invatatoare;

O5 - Sa imparta textul in fragmente.

Obiective psihomotorii:

O6- Sa scrie corect si lizibil, respectand asezarea in pagina caietului;

Obiective afective:

O7- Sa manifeste interes pentru activitate;

O8- Sa participe cu placere la toate etapele activitatii.

RESURSE DIDACTICE:

Materiale: fise de lucru, stiloul, manualul, caietul, CD player-ul, CD-ul

Procedurale: Audierea, explicatia, observatia, demonstratia, munca independenta

TIMPUL ACORDAT ACTIVITATII: 50 de minute

Nr.

crt

Evenimentele scenariului

didactic

Obiective

opera-

tionale

Continutul invatarii

Resurse didactice

Ce face invatatorul

Ce face profesorul de sprijin

Elemente de evaluare

Materiale

Procedurale

Momentul organizatoric

Asigurarea ordinii si linistii necesare

unei bune desfasurari a lectiei.

Conversatia

Cere colectivului sa se pregateasca pentru ora de limba romana.

Ajuta elevul cu CES sa isi pregateasca cartea si caietul.

Verificarea temei

Acordul adjectivului cu substantivul

Caietele elevilor

Conversatia

Pune intrebari despre cum au fost rezolvate exercitiile, numeste elevii pentru a citi raspunsurile.

Incurajeaza elevul pentru a da raspunsurile notate in tema.

Individuala

Captarea atentiei

O7

O8

Se    realizeaza prin prezentarea unui fragemnt audio din Bunica de B. Stefanescu-Delavrancea

CD-ul

Audierea



Anunta ce urmeaza sa se asculte.

Anuntarea temei

O7

O8

Prezentarea autorului (date biografice, opere)

Fise, plansa cu repere biografice

Conversatia, explicatia

Discuta cu elevii despre autor si introduce textul de studiat din manual.

Ajuta elevul

sa-si orienteze atentia in cadrul fisei de prezentare

Frontala, individuala, orala

Desfasurarea activitatii

O1

O2

O3

O4

O5

-Citire in gand;

-citirea in lant;

- explicarea cuvintelor neintelese;

- desprinderea semnificatiilor textului;

- citirea selectiva si pe roluri;

- tema textului.

Manualul, fise de lucru

Conversatia, explicatia,

observatia, demonstratia

Prezinta sarcinile, solicita elevii la citirea selectiva, stabileste rolurile, discuta termenii noi, necunoscuti, ii explica elevilor, arata cum trebuie interpretat rolul, intervine pentru a corecta si indrepta cititul.

Da explicatii suplimentare pe care le sprijina eventual cu imagini; ajuta elevul in citirea pe roluri sau selectiva; il ajuta sa urmareasca textul; il incurajeaza sa raspunda intrebarilor; ii ofera feedback pozitiv.

Frontala

Asigurarea feed-back-ului

O6,

O7,

O8

Intrebari si raspunsuri referitoare la fisa de lucru.

Fisa de lucru

Conversatia

Explicatia

Munca independenta

Imparte fisele elevilor, creeaza atmosfera potrivita pentru munca individuala

Ofera explicatii suplimentare asupra sarcinilor, face apel la experienta de invatare prin care tocmai a trecut copilul, il motiveaza pentru a completa fisa, urmareste ca scrisul sa fie corect.

Individuala

Evaluarea activitatii

O7

O8

Verificarea fiselor de lucru ale elevilor.

Fisa de lucru

Conversatia

Pune intrebari despre cum au fost rezolvate exercitiile, solicita elevii pentru a citi raspunsurile

Incurajeaza    participarea elevului

Individuala

Incheierea activitatii

Recompensarea pozitiva si valorizarea elevilor pentru implicarea in activitate.

Conversatia







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate