Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a MATEMATICA - ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE 0-30, CU TRECERE PESTE ORDIN


PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a MATEMATICA - ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE 0-30, CU TRECERE PESTE ORDIN


DATA

SCOALA CU CLASELE I-VIII ROSIORI

CLASA a II-a

INVATATOARE:

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

DISCIPLINA : MATEMATICA



UNITATEA DE INVATARE ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE DE LA 0 LA 30, CU TRECERE PESTE ORDIN

TEMA ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE 0-30, CU TRECERE PESTE ORDIN

TIPUL LECTIEI consolidarea cunostintelor

DURATA: 45 MINUTE

OBIECTIVE DE REFERINTA

OR 1 - sa efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-30 fara si cu trecere

peste ordin;

OR 2 - sa exprime oral, in cuvinte proprii, etape ale rezolvarii unor probleme

OR 3 - sa formuleze, oral si in scris, exercitii si probleme cu numere, care se rezolva

printr-o singura operatie ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

A. Cognitive

OO 1 - sa efectueze operatii de calcul oral;

OO 2 - sa opereze cu termeni specifici matematicii;

OO 3 - sa efectueze corect operatii de adunare si scadere fara si cu trecere peste ordin;

OO 4 - sa rezolve probleme respectand etapele de rezolvare;

OO 5 - sa compuna oral probleme care se rezolva prin operatia de adunare -scadere;

B. Afective

OO 6 - sa manifeste spirit de colegialitate si competitivitate;

OO 7 - sa manifeste interes pentru o scriere corecta si ingrijita;

C. Psiho - motorii

OO 8 - sa adopte o pozitie corecta si comoda a corpului pentru scris;

OO 9 - sa manuiasca corect instrumentul de scris.

STRATEGIA DIDACTICA:

  1. METODE SI PROCEDEE :conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiul, jocul didactic.
  1. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
  1. MIJLOACE DIDACTICE : planse, cosulete, fise de munca independenta, fisa de lucru pe grupe
  1. FORMA DE EVALUARE: aprecieri verbale, calificative.

Momentele

Ob.

Op.

Continut informational

Strategia didactica

lectiei

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Metode/ procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

Forma de evaluare

1.Moment organizatoric

Asigur conditiile necesare pentru desfasurarea optima a lectiei

Pregatesc cele necesare pentru lectie

2.Verificarea temei

Verific tema din punct de vedere cantitativ.

Fac aprecierile si observatiile necesare.

Recepteaza

Conversatia

Frontal

3.Reactualizarea cunostintelor

- Afla numarul cu 4 mai mare decat 8 ;

- Afla numarul cu 7 mai mic decat 15 ;

- Micsoreaza - l pe 22 cu 6;

- Mareste-l pe 5 cu 6;

- Cum se numesc numerele care se aduna?

- Cum se numeste rezultatul adunarii?

- Cum se numeste numarul din care scadem?

- Dar numarul pe care il scadem?

-Cum se numeste rezultatul scaderii?

- Afla suma numerelor 8 si 9;

- Afla diferenta numerelor 24 si 5.

Efectueaza calculele oral.

Raspund la intrebari.

Efectueaza calculele oral.

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Frontal

Aprecieri verbale

4.Captarea atentiei



- Se va face printr - o ghicitoare matematica :

In gradinita cu flori

Au inflorit 18 bujori

Mai stau gata-mbobocite

Cinci lalele rumenite.

Cate flori eu voi avea

In buchet cand ti-l voi da?

Rezolva ghicitoarea

18 + 5 = 23 flori

Problematizarea

Conversatia

Frontal

Aprecieri verbale

5.Anuntarea temei si a obiectivelor

Voi anunta tema lectiei - Adunarea si scaderea cu trecere peste ordin a numerelor naturale de la 0 la 30 - Exercitii

- Voi scrie titlul lectiei pe tabla

Recepteaza

Conversatia

Frontal

6.Dirijarea invatarii

Lectia de astazi se va desfasura sub forma unui concurs, pe 3 grupe. Pentru fiecare sarcina rezolvata corect veti primi puncte.

- JOC DIDACTIC "COSUL CU MERE"

(Anexa 1 )

Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentantii care vor desprinde cate un mar si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos.

Exercitii propuse:

18 - 5 = 13 + 5 =

14 - 2 = 29 - 12 =

23 - 4 = 16 - 4 =

5 + 3 = 27 + 2 =

- Atat la tabla cat si in caiete elevii vor lucra urmatoarele exercitii:

- Care este suma numerelor 4 si 17?

- Care este numarul cu 3 mai mare decat 19?

- Adauga-l pe 21 numarului 8.

- Care este diferenta numerelor 27 si 8?

- Micsoreaza-l pe 14 cu 6.

- Cu cat este mai mic 8 decat 26?

- Voi citi enuntul urmatoarei probleme:

" De pe o creanga au cazut 15 de frunze.De pe o alta creanga au mai cazut inca 7 frunze.Cate frunze sunt in total ?"

- se vor scoate datele problemei si se va rezolva la tabla.

- oral, vor avea de inlocuit datele problemei pentru a obtine si ei una asemanatoare.

Sunt atenti la explicatiile date.

Rezolva cerinta jocului

Elevii solicitati rezolva exercitiile la tabla

Elevul solicitat rezolva problema la tabla

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

Conversatia

Plansa

Cosulete

Plansa



Frontal

Pe grupe

Frontal

Individual

Frontal

7.Obtinerea performantei

Joc : Ajuta buburuza sa ajunga la ultima floare . (Anexa 2)

- fisele de lucru vor fi cu grad diferit de dificultate.

Rezolva fisele propuse

Exercitiul

Fisa de lucru

Individual

8.Incheierea lectiei

Vor primi tema pentru acasa si explicatiile necesare

Voi face aprecieri generale si individuale;

Voi nota elevii care s-au evidentiat .

Sunt atenti la explicatiile date

Asculta

Conversatia

Manual

Frontal

Aprecieri

verbale

Calificative

ANEXA 1

- JOC DIDACTIC "COSUL CU MERE"

Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentantii care vor desprinde cate un mar si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos.

Exercitii propuse:

18 - 5 = 13 + 5 =

14 - 2 = 29 - 12 =

23 - 4 = 16 - 4 =

5 + 3 = 27 + 2 =

ANEXA 2

Numele si prenumele :

Data:..

Fisa de evaluare

Joc: Ajuta buburuza sa ajunga la ultima floare!

2 3.

12 + 5 - 7 + 13 =

Numele si prenumele :

Data:..

Fisa de evaluare

Joc: Ajuta buburuza sa ajunga la ultima floare!

2 3.

8 + 1 + 3 =







Politica de confidentialitate



});


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate