Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
didactica, didactic, pedagogie, planuri de lectie, plan, planificare, planse, proiect didactic, grupa, pe grupe

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Colaj de primavara - formare de priceperi si deprinderi


PROIECT DE LECTIE Colaj de primavara - formare de priceperi si deprinderi



PROIECT DE LECTIE

                                                                                         

DATA:  21 februarie

SCOALA: cu clasele I-VIII-

INSTITUTOARE: 

CLASA:  a II-a

ARIA CURRICULARA: Tehnologii

DISCIPLINA: Abilitati practice

SUBIECTUL: « Colaj de primavara»

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

O1. Dezvoltarea capacitatilor elevilor de a proiecta, confectiona si evalua

       produse simple;

O2. Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul obtinerii unui produs;

O3. Dezvoltarea gustului estetic, a imaginatiei si a creativitatii.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-sa denumeasca materialele si instrumentele folosite pentru realizarea lucrarii;

-sa urmareasca etapele in realizarea produsului;

-sa imbine tehnicile invatate in realizarea produsului;

-sa aprecieze caliatea produsului finit  raportat la cel initial;

-sa lucreze ordonat, ingrijit, pastrand acuratetea lucrarii;

-sa aprecieze calitatea produselor finite realizate;

-sa isi asume responsabilitati in cadrul echipei;

METODE SI PROCEDEE :

-conversatia,  explicatia,  observarea,  demonstratia,  exercitiul practic, lucrul in echipa

MIJLOACE DE INVATAMANT :

-plansa cu procesul tehnologic

-cartoane colorate

-hartie glace

-hartie creponata

-foarfeca

-lipici

DESFASURAREA LECTIEI:

1)    MOMENT ORGANIZATORIC

 

Se va asigura climatul necesar desfasurarii orei de abilitati practice :

                    -aerisirea salii de clasa

                     -pregatirea materialelor necesare lectiei

                     -stabilirea linistii in clasa

2)    DISCUTII PREGATITOARE

            Se vor adresa o serie de intrebari referitoare la lucrarile anterioare si la tehnicile folosite. Se va expune si analiza lucrarea anterior lucrata “Colaj de iarna”, scotandu-se in evidenta tehnicile (conturare dupa sablon, decupare dupa contur, decupare libera, mototolire, asamblare) care au fost imbinate si modul de lucru al acesteia (in echipa). Apoi se va canta cantecelul “Iarna, du-te acum cu bine”                                                                                                                                                                                                                                         

3)    CAPTAREA ATENTIEI

            Pe baza colajului iarna, se va face trecerea la anotimpul primavara scotand in evidenta schimbarile care au avut loc in natura:

-          pomii infloresc

-          pasarile se intorc din tarile calde

-          florile infloresc

-          ferestrele caselor sunt deschise pentru aerul proaspat

         Se va intona apoi cantecelul “ Primavara, draga!” si pe baza acestui se vor scoate in evidenta alte semne ale aparitiei anotimpului primavara.

4)    ANUNTAREA TEMEI

            Se vor anunta elevii ca la ora de abilitati practice vor realiza un colaj cu tema “Primavara” in echipe. Pe intelesul copiilor  se vor prezenta si obiectivele lectiei

            Elevii vor fi impartiti in trei echipe, fiecare echipa purtand cate un nume: GHIOCEII, RANDUNELELE, BERZELE

5)    INTUIREA MODELULUI SI A TEHNICILOR DE LUCRU

            Se va prezenta elevilor plansa cu procesul tehnologic al lucrarii, dupa care voi explica modul de realizare al acesteia:

-          aplicarea cartoanelor verde si albastru pe plansa suport;

-          conturarea copacului dupa sablon ;

-          decuparea celorlalte elemente dupa contur;

-          aranjarea elementelor lucrarii pe plansa suport;

-          lipirea elementelor intr-o forma proprie pe plansa suport;

-          finisarea lucrarii. (ANEXA 1)

6)    EXECUTAREA LUCRARII

            Se va trece la executarea lucrarii, nu inainte de a se preciza cateva reguli ce trebuie respectate in cadrul echipei:

-          fiecare echipa isi va alege un lider

-          fiecare membru al echipei va avea de realizat o anumita componenta a colajului

-          echipa va lucra independent,  fara a copia idei de la echipele vecine

-          fiecare isi va aseza intr-un mod original elementul decupat acolo unde doreste

-          lucrarea finala va fi expusa in fata de catre liderul echipei si premiata in functie de executarea ei.

-          la evaluarea lucrarii se va tine cont si de disciplina si ordinea din cadrul echipei

            Se vor realiza cateva exercitii pentru dezvoltarea musculaturii mici a mainii (ANEXA 2), iar pe un fond muzical  (Cantece de primavara) se va incepe executarea lucrarii.

            Se va urmari respectarea etapelor procesului tehnologic                                               de catre elevi in realizarea lucrarii, vor fi date indicatii suplimentare , individuale si globale.

7)    EVALUARE

            Lucrarile vor fi  expuse in fata clasei de catre liderul fiecarei echipe pentru a fi analizate.

            Vor fi antrenati elevii din celelalte echipe in aprecierea lucrarilor si argumentarea observatiilor facute.

               Se va scoate in evidenta daca a fost respectat procesul tehnologic la fiecare lucrare, daca regulile echipei au fost respectate si daca s-a pastart disciplina in cadrul echipelor.

             Fiecare echipa va primii cate o diploma in functie de locul pe care se clasifica.

8)    INCHEIEREA LECTIEI

            Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfasurare al orei, vor fi evidentiati cei mai activi elevi si vor fi informati despre materialele necesare pentru lucrarea de data viitoare.

           

ANEXE

ANEXA 1

COLAJ DE PRIMAVARA

                                                 

ANEXA 2

Exercitii pentru dezvoltarea musculaturii mainii:

Mana lebada o fac,

Care da mereu din cap.

Lebedele-n jur privesc,

Mainile eu le rotesc.

Ploaia bate neincetat,

Varful degetelor bat.

Iar apoi le rasfiram,

Si la un pian cantam!



Didactica


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT DE LECTIE CLASA: a XI-a Literatura romana - Testament, de Tudor Arghezi
Schita unui proiect de cercetare pedagogica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a Matematica - Recapitulare pentru teza: Fractii zecimale.
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII -a Limba si literatura romana - Elemente verbale si nonverbale in mesajul dialogat
Proiect didactic Clasa a VIII - a Limba romana - Predicatul verbal
NEVOILE DE PREGATIRE PROFESIONALA
Proiect de lectie Limba romana - Ortograme: neam/ne-am, la/l-a
Exercitii cu litere
EDUCATIA ESTETICA
MATEMATICA CLASA A II-A PLANIFICARE





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate