Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa:a IX a Educatie Plastica Compozitia figurativa deschisa


PROIECT DE LECTIE Clasa:a IX a Educatie Plastica Compozitia figurativa deschisa


PROIECT DE LECTIE

Data: 30 octombrie 2008

Scoala: Colegiul National "Ioan Slavici" Satu Mare

Clasa:a IX a G

Obiectul: Educatie Plastica

Unitatea de invatare: Compozitia



Tema plastica:Compozitia figurativa deschisa

Subiectul: Marea

Mod de realizare:- Pictura( pata decorativa sau pata picturala)

Tipul lectiei: -de formare de priceperi si deprinderi

Scopul lectiei:-Exersarea priceperilor si deprinderilor de compunere a   

unui spatiu plastic folosind elemente figurative;

Obiective operationale:

O1- sa deosebeasca diferite tipuri de compozitie-inchisa/deschisa-

statica/dinamica, identificandu-le pe imagini;

O2- sa explice termenul de "centru de interes", mentionand modurile

prin care acesta poate fi scos in evidenta (contraste);

O3- sa realizeze o compozitie figurativa cu subiectul "Marea", utilizand-

la alegere pete decorative sau picturale;

O5-sa analizeze obiectiv lucrarile proprii si pe cele ale colegilor, in

functie de urmatoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei

compozitii deschise, aspect estetic,utilizarea contrastului

in evidentierea centrelor de interes..etc

O6-sa utilizeze un limbaj artistic adecvat,conform nivelului de

varsta ,utilizand termini specifici artei ca: pata picturala, contrast

cromatic, centru de interes..etc

Strategia didactica-Mixta

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,

exercitiul,dialogul, munca individuala;

Materiale si mijloace:pensule, acuarele, pahar cu apa, plansa model, al-

bume de arta

Evaluarea: Tipul de evaluare-formativa

Modul de evaluare ;-prin analiza raspunsurilor;

-prin observarea compor-

tamentului;

-prin analiza lucrarilor

Forma de organizare: frontala,individuala;

Durata: 50 de minute

Profesor: Florea Irina

DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Ob.

Op

Metode

Mijloace

Captarea si orientarea atentiei

Se va realiza cu ajutorul unor picturi celebre,compozitii figurative inchise si descise,realizate atat in pete picturale cat si in pete decorative;

Urmaresc materialele propuse, identificandelementele de expresie cunoscute

O6

Conversatia;

dialogul

Albume de arta

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Pe marginea imagini-

lor, profesorul pune intrebari despre culori calde, reci,despre contraste si despre centrul de interes;

Raspund la intrebari,identi-ficand elemen-tele precizate de profesor

O

O

O2

Conver-satia, explica-tia, dialogul, analiza de lucrare

Albume de arta,

Lucrari

ale ele-vilor din alti ani

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va anunta tema plastica si subiectul, precizandu-se cerin-tele legate de modul de reprezentare si de alegerea petei croma-tice

Urmaresc cerintele

Dialogul explica-tia

Explicarea si demonstrarea procedeului de lucru

Profesorul va demon-stra atat etapele de lu-cru,cat si modurile de obtinere a petelor picturale sau decora-tive. Se va insista asupra caracterului figurativ al lucrarii ,cat si a faptului ca, fiind o tema creativa, elevii vor trebui sa compuna spatiul plastic intr-un mod cat mai original.

Sunt atenti la demonstrarea si explicarea procedeului de lucru. Tot acum ei pu intrebarile legate de aspectele pe care poate ca nu le-au inteles

Demon-stratia

Explica-tia

Modelul profesorului,

Culori, pensule, apa.

Realizarea lucrarilor

In timp ce elevii lucreaza, profesorul se plimba printre ei,

ii ajuta,le explica individual, la nevoie intervine

Lucreaza

O

Explica-tia, munca individu-ala, exerci-tiul

Acuarela apa pensule.etc

Evaluarea

Pe tabla se va realiza o expozitie cu lucrarile elevilor, e -videntiindu-se cele mai    reusite lucrari.

Analizeaza impreuna cu colegii si profesorul lucrarile la nivel de clasa

O

O

Conver-satia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate