Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa:a IV-a - Matematica


PROIECT DE LECTIE Clasa:a IV-a - Matematica


PROIECT DE LECTIE

Data: 20 decembrie 2006

Scoala cu clasele I-VIII ,,Mihail Kogalniceanu''-Buzau

Clasa:a IV-a C

Propunatoare:Institutor



Aria curriculara:Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina:Matematica

Unitatea de invatare:Impartirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000

Continutul:Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra

Tipul lectiei:de consolidare si fixare de cunostinte

Obiective cadru:

1.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii

2.Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme

3.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic

4.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte

variate

Obiective de referinta :

Obiective operationale:

COGNITIVE:

1.Sa rezolve cerintele fiselor de lucru/munca independenta propuse.

2.Sa se autocorecteze la tema pentru acasa,conform observatiilor din clasa,daca este

cazul.

3.Sa efectueze oral calcule matematice.

4.Sa rezolve impartirile de pe jetoane.

4'.Sa rezolve operatiile de adunare in concentrul 0-10.

5.Sa ordoneze jetoanele in functie de rezultatele obtinute.

6.Sa rezolve problemele date,pe grupe.

6'.Sa rezolve operatii de adunare in concentrul 0-20.

7.Sa prezinte rezultatele obtinute,prin intermediul unui reprezentant al grupei.

8.Sa completeze la tabla tabelul dat.

8'.Sa rezolve exercitiile propuse la panou.

9.Sa intoneze cantecul ,,O steluta de argint'',de I.Dogaru.

10.Sa noteze tema pentru acasa .

AFECTIVE:

1.Sa participe cu placere si interes la ora de matematica.

2.Sa colaboreze cu colegii,in vederea rezolvarii sarcinilor in perechi/pe grupa.

Rezultate asteptate:

-participarea elevilor cu placere la ora,in mod activ,constient;

-consolidarea si fixarea cunostintelor referitoare la impartirea unui numar de trei cifre la un

numar de o cifra;

-dezvoltarea rapiditatii de calcul mintal,a gandirii matematice;

-operarea cu terminologia specifica(deimpartit,impartitor,cat,rest,etc.);

-antrenarea in activitate a tuturor elevilor clasei,inclusiv a elevului cu CES;

Resurse:

-metodologice:

*conversatia,explicatia,exercitiul,jocul didactic,problematizarea,munca independenta;

-procedurale:

*frontal,individual,pe echipe,pe grupe;

-materiale:

*fise de lucru,fise de munca independenta,planse didactice,jetoane,ecusoane,fise cu tema pentru acasa;

-umane:

*colectivul clasei a IV-a C:21 elevi(dintre care 1 elev cu CES);

*cadrul didactic:invatatoarea clasei;

-psihologice:

*nivel mediu de informare si formare intelectuala;

-bibliografice:

*Curriculum National

*Gagne,R.M.,Briggs,L.-,,Principii de design ale instruirii,EDP,Bucuresti,1977

*Frant,I.A.-,,Ghid de practica pedagogica pentru studentii colegiilor universitare de institutori,ed.Solness,Timisoara,2002.

-temporale:

*45 minute

ETAPELE

LECTIEI

OB.OP.

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE

FORME

DE

ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

SI DE TIMP

I.

MOMENT

ORGANIZATO-

RIC

OA1

*Se pregatesc materialele necesare orei de matematica.

*Se pregateste colectivul de elevi.

*Se asigura linistea si disciplina.

Exercitiul organizatoric

frontal

Cele pregatite pentru ora

si    ordonate conform scenariului lectiei

Observatia sistematica

II.

VERIFICAREA

STRUCTURILOR

ANTERIOR

INSUSITE

III.

CAPTAREA ATENTIEI

IV.

ANUNTAREA NOII TEME SI A OBIECTIVELOR URMARITE

V.DIRIJAREA

INVATARII

A.

OBTINEREA PERFORMANTELOR

OC1

OC2

OC3

OA1

OC4'

OC5

OA1

OA2

OA1

OC6

*Propunatoarea ii intreaba pe elevi ce lectie au avut de pregatit la matematica(,,Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra'').

*Verificarea    cantitativa a temei:

-propunatoarea verifica tema sub aspect cantitativ,in timp ce elevii completeaza o scurta fisa de munca independenta;cerinta fisei:

Mos Craciun imparte,in 3 zile,in mod egal, 693 cadouri.

Cate cadouri a impartit Mos Craciun in fiecare zi?

(anexa 1)

*Verificarea calitativa a temei:

-propunatoarea va solicita corectarea temei , oral,daca va observa ca elevii au intampinat dificultati in rezolvarea sarcinii pentru acasa;

*Se propune efectuarea unor exercitii/probleme orale:

1).-Se dau numerele: 15, 16, 17, 18.Care    dintre aceste numere ,impartite la 5 dau restul cel mai mare?

-elevii raspund prin ridicare de mana;

2).-Deimpartitul este 289;impartitorul este 6.Cat poate fi restul?

-elevii raspund prin ridicare de mana;

(anexa 2)

*Este propus un joc matematic:

-se distribuie fiecarei perechi cate un jeton cu o impartire (un numar natural de trei cifre impartit la un numar de o cifra);

#-elevul cu CES va lucra un alt tip de operatie(adunare simpla);

-dupa efectuarea impartirilor respective , jetoanele trebuie ordonate in functie de rezultatele obtinute ,si asezate cu partea inversa pe suport;

-se va citi cuvantul astfel obtinut la stativ (CONSOLIDARE);

(anexa 3)

*Elevilor li se va anunta tema lectiei :,,Impartirea unui numar natural de trei cifre la un numar de o cifra-Consolidare''.

*Propunatoarea va explica importanta acestei ore in consolidarea cunostintelor lor de matematica ,anume privind impartirea numerelor naturale.

*Se va nota la tabla si pe caiete

*Elevii se organizeaza in trei echipe:a renilor, a bradutilor si a piticilor.

*Fiecare va primi cate un ecuson cu simbolul grupei din care face parte.

(anexa 4)

*Vor rezolva in echipa problemele:

Grupa renilor:

Problema 11/51:

Intr-o comuna sunt 688 de locuinte.Jumatate se afla pe strada principala ,care strabate comuna de la un capat la altul.Un sfert din jumatatea ramasa se afla in partea de nord,iar restul in partea de sud.

Cate locuinte se afla in partea de sud a comunei?

Grupa bradutilor :

Problema 12/51:

Mama imparte 531 figurine    dintr-un joc celor 5 copii.Fiecare copil primeste acelasi numar de figurine.

a)Cate figurine primeste fiecare copil?

b)Verificati rezultatul obtinut prin proba.

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Jocul didactic

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Problemati-zarea

Problemati-zarea

frontal

independent

Frontal

frontal

Frontal

Frontal

#Pe perechi

#Elevii mai slabi se vor grupa mai multi la acelasi jeton,iar elevul cu CES va lucra independent

Frontal

Frontal

Pe grupe

Pe grupe

caietele de teme

fise de munca indepen-denta

tabla

caietele de teme

Planse didactice

(cu numerele propuse)

Jetoane

Jetoane cu operatii matematice

(impartiri)/

litere

Tabla

Caietele de notite ale elevilor

Ecusoane

Fise de lucru pe echipe

Fise de lucru pe echipe

Observatia sistematica

Evaluare    scrisa

Observatia sistematica

Observatia sistematica

Evaluare orala

Evaluare orala

Evaluare orala

Analiza rezultatelor

Obtinute

Observatia curenta

Observatia curenta

Analiza rezultatelor obtinute

B.ASIGURAREA

FEED-BACK-ULUI

VI.EVALUAREA

VI.

INTENSIFICAREA RETENTIEI

VII.ASIGURAREA TRANSFERULUI

OC7

OC2

OC6'

OC8

OC9

OA1

OA2

Grupa piticilor:

Problema 14/51:

La un concurs de alergare au participat 126 elevi din clasele a treia si de trei ori mai putini elevi din clasele a doua ,iar din clasele a patra ,58 elevi.

Cati elevi au participat la concurs?

(anexa 5)

&-Dupa rezolvarea sarcinilor primite ,cate un reprezentant din fiecare grupa va prezenta in fata clasei rezultatele obtinute.

&-Se vor face corecturi,daca va fi cazul.

#Elevul cu CES va lucra la panou niste exercitii de adunare in concentrul 0-20(anexa 6).El va primi ecusonul ,,Clopotelul''.

*Se propune spre completare un tabel (anexa 7).

-fiecare elev va merge la tabla si va primi una dintre casetele tabelului;

- apoi fiecare elev va nota pe caietul propriu exercitiul pe care l-a rezolvat si la tabla;

-In acest timp,elevul cu CES va merge in banca lui si isi va transcrie operatiile efctuate la panou.

*Elevii vor primi o fisa de munca independenta;

cerintele vor fi urmatoarele:

1.Incercuiti perechile de numere care ,impartite , dau restul 0:

958 si 2;    155 si 3;

963 si 3;    550 si 5;

2.Cel mai mare numar natural de trei cifre se imparte la cel mai mare numar natural de o cifra.

Care este restul?

(anexa 8)

***In timp ce propunatoarea corecteaza fisele , elevii intoneaza cantecul ,,O steluta de argint'', de I.Dogaru.

*Propunatoarea face referiri cu privire la comportamentul elevilor pe parcursul orei de matematica.

*Echipa care a avut elevii cei mai activi va fi premiata(va primi diploma pentru rezultate foatre bune).

(anexa 9)

*-Toti    elevii vor primi tema pentru acasa,in functie de disponibilitatile intelectuale ale fiecaruia.

-Astfel,elevul cu CES va primi tema separata(anexa 10),iar restul elevilor vor avea de rezolvat problema 13/51.

Problemati-zarea

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Munca indepen-denta

Exercitiul muzical

Conversatia

Conversatia

Pe grupe

individual

Individual/

frontal

Individual

Individual

Frontal

Frontal

Fise de lucru pe echipe

Numara-toare

Plansa didactica

Panou

Tabla

Caietele de notite ale elevilor

Caietele elevilor

Fisa

de

munca indepen-denta

Diplome de merit pe echipe

Manuale

Fisa

de lucru pentru acasa

Analiza rezultatelor obtinute

Evaluare scrisa

Evaluare orala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate