Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
didactica, didactic, pedagogie, planuri de lectie, plan, planificare, planse, proiect didactic, grupa, pe grupe

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Cultura Civica drepturile copilului


PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a Cultura Civica drepturile copilului



PROIECT DE LECTIE

Profesor:

Clasa: a VII-a

Obiectul: Cultura Civica

Subiectul:drepturile copilului (II)

Tipul lectiei: mixta

Scopul lectiei: -de a consolida, sistematiza si evalua cunostinte legate de drepturile omului;

                       - de a dobandi noi cunostinte legate de drepturile copilului;

                       - corectarea  eventualelor greseli si dezvoltarea capacitatii de autoevaluare corecta a elevilor;

Obiective operationale:

1.     sa explice si sa utilizeze corect urmatoarele notiuni  :  Drepturile copilului, UNICEF, Convetia cu privire la drepturile copilului (1989);

2.     sa analizeze drepturile speciale ale copiilor;

3.     sa identifice drepturile copilului prevazute de Convetia cu privire la drepturile copilului (1989);

4.     sa exemplifice rolul UNICEF;

5.     sa identifice masuri ce trebuie luate in sensul prevenirii incalcarii drepturilor copililor.

Strategia didactica

1.     Metode si procedee: explicatia, expunerea, conversatia, dezbaterea, observarea dirijata, exercitiul

2.     Forme de organizare a activitatii elevilor: Activitate frontala, activitate individual, independenta

Resurse:

1.     Oficiale: Programa scolara pentru disciplina Cultura Civica, clasa a VII-a; planificarea calendaristica orientativa, clasa a VII-a

2.     Temporale: -  numar de lectii: 1’

                           -  durata: 50’

3.    Materiale:  - ,manuale, atlas istoric, videoproiector, planse, prezentare Power point, fise de lucru, fise de evaluare etc.

Desfasurarea lectiei

  Nr. Crt.

                Etapele lectiei

Ob op.

           Activitatea profesorului

   Activitatea elevului

 

 

    1.

    

                  Moment organizatoric

·       Noteaza absentele;

·       Cere elevilor sa pregateasca materialele pentru ora (carti , caiete)

  Pregatesc cele necesare inceperii orei

 

    2.

Verificarea lectiei anterioare

·     Adreseaza elevilor intrebari referitoare la subiectul lectiei trecute

 

         Elevii raspund

 

    3.

 

 Anuntarea titlului si a obiectelor lectiei

·     Anunta noua tema si obiectivele operationale

       

         Elevii asculta

 

   4.

 

             

                    Captarea ateniei

·     Expune urmatoarea situatie: ,,Cativa copii dintr-un cartier ies dupa terminarea orelor de curs in spatele blocului  unde este un loc special amenajat pentru joaca.Dupa cateva minute, un locatar de la blocul vecin iese si le cere sa mearga acasa fiindca fac galagie si este deranjat:

,, Ce parere aveti?’’

,, Cine are dreptate?’’

,, De ce?’’ 

           Elevii raspund

  

   5.

  

        

                Predarea noilor cunostinte

O1

O2

04

·     Expune mai multe informatii:

- In  trecut , copiii erau folositi pentru a realiza diverse munci fizice ( carau materiale in fabrici, lucrau pe camp), nu aveau posibilitatea sa invete (erau saraci sau nu existau scoli), nu se jucau atat de mult ca voi si nu aveau nici jucariile pe care voi le aveti.Erau implicati chiar si in razboaie.

·      Initiaza o conversatie scurta pe aceasta tema.

·     Cu timpul aceste situatii au fost remediate prin adoptarea unor legi la nivel international care recunosteau    copiilor anumite drepturi.

·     Prezinta in Power Point informatiile legate de ,, Convetia prinvind drepturile copiilor’’ si principalele drepturi necunoscute de aceasta.

·     Explica ce este Conventia si O.N.U.

           

             Atentia

 

  Participa la conversatie

    Vizualizeaza si asculta

       Cer explicatii

   6.

           

          

                   Fixarea cunostintelor

O1

O2

O3

O5

·     Explica elevilor metoda ,, Cubului’’ si sarcinile pe care fiecare grupa le au de indeplinit.

Astfel:

Grupa 1:

-Sa alcatuiasca un scurt text folosind termenii ,,drepturi ale copiilor’’, ,,Conventia prinvind drepturile copiilor’’ si UNICEF.

Grupa 2

-Sa precizeze ce drepturi ale copilului sunt respectate in viata lor de zi cu zi.

 Grupa 3

- Sa  dea un exemplu de situatii in care un drept al lor a fost incalcat si sa-l numeasca.

 Grupa 4

-Sa numesca drepturi cele mai importante pe care le cunosc.

Grupa 5

-Realizarea unui desen cu tema

 ,, Copilaria noastra’’.

Grupa 6

-Sa precizeze ce masuri trebuie sa ia oamenii pentru ca drepturile voastre sa fie respectate 

            Asculta

 Utilizeaza cubul pentru a afla sarcinile.

Fiecare grupa lucreaza si apoi prezinta rezultatul in fata celorlalti.

     Pun intrebari.

 

        Cer lamuriri.

   7.

                  Evaluarea cunostintelor

              

·     Se distribuie elevilor cate fisa de evaluare.

      Completeaza fisa

FISA DE EVALUARE

                       

1. Realizeaza corespondente intre drepturi si indatoriri, numerotand corespunzator:

                   drepturi                                                           indatoriri

     1. dreptul la informare culturala, la lectura                 indatorirea de a nu fi violent

   

    2. dreptul de a fi protejat impotriva violentei               indatorirea de a respecta cartea

   

    3. dreptul de a avea o familie                                        indatorirea de a respecta institutiile sanitare

                                                                                           si personalul sanitar

    4. dreptul la sanatate                                                      indatorirea de a frecventa scoala                                                   

   

    5. dreptul la educatie                                                      indatorirea de a respecta programul familiei

2. Ce drepturi le-au fost incalcate persoanelor din imaginile de mai jos?

       

                          

3.     Ai vazut la televizor un reportaj despre unii copii ramasi orfani in urma unor inundatii sau cutremure catastrofale. Discuti cu familia despre acest caz si luati o decizie. Care ar putea fi aceasta?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Didactica


Gradinita
Poezii cantece

Articolul stiintific
Plan de tehnologie didactica Clasa a V-a matematica - Patratul si cu cubul unui numar natural. * Patrate perfecte
Proiect de lectie Clasa: a VII-a Limba si literatura romana - Calin, file din poveste,de M.Eminescu-receptarea textului
STRATEGII DE EVALUARE
Cateva jocuri
REFORMA CURRICULARA DIN ROMANIA
PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a Limba si literatura romana “Domnu’ Trandafir”, dupa Mihail Sadoveanu
PROIECT DE LECTIE MATEMATICA CLASA :a III-a - Probleme care se rezolva prin adunare si scadere
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a Limba si literature romana Printul fericit , dupa Oscar Wilde
SCRIEREA - STUDIUL LIMBII SI LITERATURII ROMANE





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate