Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa a IV - a EDUCATIE MUZICALA - Sunetul si nota LA


PROIECT DE LECTIE Clasa a IV - a EDUCATIE MUZICALA - Sunetul si nota LA


PROIECT    DE LECTIE

Data

Scoala

Clasa a IV - a



Propunator

Aria curriculara ARTE

Disciplina: EDUCATIE MUZICALA

Unitatea de invatare: Elemente de limbaj muzical - Sunete si note muzicale

Subiectul lectiei Sunetul si nota LA

Tipul lectiei mixta

Obiective fundamentale

cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj muzical in interpretarea muzicii

dezvoltarea capacitatilor interpretative vocale.

Obiective operationale

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

sa recunoasca sunetul LA in relatie cu sunetele Sol, Mi in cantece date

sa recunoasca nota muzicala    LA pe portativ;

sa intoneze sunetul LA in fragmente melodice;

sa scrie nota muzicala LA pe portativ cu diverse valori;

sa interpreteze nuantat, expresiv ,,Cantecul notei LA" - versuri si muzica Sofica Matei;

Strategii didactice:

metode si procedee: explicatia, exercitiul, conversatia euristica, demonstratia

forme de organizare a colectivului: activitate frontala, individuala, pe grupe.

Materiale instructionale: manualul de ,,Educatie muzicala pentru clasa a IV-a" - Sofica Matei, Editura Aramis 2006, caietul elevului, plansa cu scara muzicala, plansa cu portativ si sabloane cu valori de note, instrument muzical - orga, diapazon

Bibliografie:

"Ghidul invatatorului, volumul 2"- Planificari calendaristice, Proiectarea unitatilor de invatare, clasa a IV-a / coordonator Stefan Pacearca , Editura Aramis, Bucuresti, 2006;

,,Ghidul invatatorului" - Educatie muzicala - clasele a III-a si a IV-a, Prof. Anton Scornea, inv. Maria Dragan, Editura Sigma Primex, 1998.

DESFASURAREA    LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment organizatoric

Face prezenta, noteaza absentii.

Asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei.Verifica daca toti elevii au materialele

necesare pentru lectie(manualul, caietul de educatie muzicala, instrumentele de scris etc.).

Pregateste clasa pentru lectie, reamintind regulile ce trebuie respectate in timpul lectiei de educatie muzicala:

  • pozitia in banca;
  • pronuntarea cuvintelor in timpul cantatului - dictia.

Actioneaza conform cerintelor si indicatiilor propunatoarei.

Isi corecteaza pozitia in banca.

Receptioneaza cerintele.

Activitati introductive

Exercitii de respiratie

a)"Inspiram profund (un, doi). Expiram prelung, imitand masina salvarii Ni-na, ni-na! Ni-na, ni-na!" (intr-o singura respiratie).

b),,Inspiram profund (un,doi). Expiram,intrerupand din cand in cand eliminarea aerului."

c)Alte exercitii-joc de respiratie:    "Mirosim o floare"

"Umflam balonul";

"Fulgul zboara".

Exercitii de incalzire a vocii

Propune efectuarea de vocalize cu silabe "ma, me, mi, mo "

"ta, te, ti, to "

"na, ne, ni, no "

"rin, tin, tin "

Demonstreaza cate un fragment melodic din cantecele invatate in lectiile trecute "Sunetul si nota Sol" (versuri si muzica Sofica Matei) si "Cantecul notei Mi" la instrument (orga).

Formuleaza cerinta recunoasterii cantecului din care face parte fiecare fragment muzical prezentat.

Solicita interpretarea fiecarui cantec in colectiv, avand ca dirijor propunatoarea lectiei.

Se interpreteaza cele doua cantece avandu-se ca sprijin manualul. Se canta intai pe note, apoi pe cuvinte, conform cerintelor si indicatiilor propunatoarei. Se tacteaza masura.

Face aprecieri legate de interpretarea cantecului de catre elevi.

Efectueaza exercitiile de respiratie conform cerintelor.

Executa la comanda vocalizele cerute.

Asculta cu atentie fragmentele muzicale prezentate.

Recunosc cantecele.

Interpreteaza cantecele, tactand corect masura.

Executa cantarea conform cerintelor, indicatiilor si observatiilor propunatoarei.

Verificarea cunostintelor

Anuntarea titlului lectiei noi si a obiectivelor urmarite

Prezentarea materialului stimul

Prezentarea optima a noului continut

Dirijarea invatarii

Fixarea cunostintelor

Conexiunea inversa

Evaluarea lectiei

Incheierea lectiei

Propunatoarea realizeaza o conversatie despre sunetele si notele muzicale recunoscute in cantecele interpretate;

Le cere elevilor sa stabileasca unde se scrie pe portativ fiecare dintre notele muzicale invatate.

Propune intonarea intervalului muzical Sol-Mi, in urcare si coborare.

Anunta si noteaza la tabla titlul lectiei noi

Sunetul si nota LA

Anunta obiectivele urmarite si motiveaza de ce este importanta aceasta nota muzicala pentru a fi studiata in scoala.

Propunatoarea le comunica elevilor titlul cantecului pe care il vor invata. ,,Ascultati-l si spuneti de ce se numeste asa."

Propunatoarea canta model.

Se discuta continutul de idei al cantecului, se explica sensul cuvintelor ,,oboi" si ,,diapazon".

Se deschid manualele si propunatoarea le cere elevilor sa cante prima strofa a cantecului ,,Cantecul notei LA", urmarind silabele pe portativ.

Se repeta melodia, inlocuindu-se silabele versurilor cu numele copiilor (numele sunetului muzical LA).

Adreseaza intrebarile

  • ,,Ce sunete recunoasteti?"
  • "Ce ati intonat in plus?"
  • "Cum se canta sunetul nou fata de sunetele MI si Sol?"
  • "Pe care spatiu al portativului muzical se scrie nota muzicala LA?"

In timpul explicatiei, se foloseste sablonul cu nota LA (este bine sa fie de alta culoare) care se aplica pe portativul de pe plansa, alaturi de notele muzicale Sol si Mi, pe locul notei LA.

Propunatoarea scrie apoi nota muzicala LA pe portativ, insistand asupra faptului ca aceasta nu trebuie sa depaseasca liniile 2 si 3 ale portativului.

Se intoneaza intervalul muzical Sol-La in urcare si in coborare.

Propune scrierea notei muzicale LA pe portativ cu diverse valori: LA patrime, LA doime, LA optime, LA doime cu punct etc.

Se ,,citesc" notele si duratele notelor muzicale din ,,Cantecul notei LA": ,,la optime, sol optime, mi optime, etc."

Propune solfegierea cantecului.

Atentioneaza elevii cu privire la tactarea corecta a masurii in care este scris cantecul.

Propune cantarea cu cuvinte. Strofele cantate la inceput separat, se canta apoi impreuna, dupa indicatiile metodice ale propunatoarei.

* scurt dicteu muzical (la optime, sol doime, sol patrime, mi doime, la doime, mi optime, la patrime etc.)

* concurs - cantare fete - baieti

Apreciaza modul in care s-a desfasurat lectia, gradul de participare la lectie al elevilor. Apreciaza corectitudinea realizarii dictarii muzicale etc. Anunta tema pentru acasa (transcrierea cantecului), acordand unele indicatii in vederea efectuarii corecte a acesteia.

Lectia de educatie muzicala se incheie cu interpretarea cantecului invatat, avand ca dirijor cel mai "muzical" elev din clasa.

Participa activ la convorbire, formuland raspunsuri clare, concise.

Precizeaza unde se scriu notele muzicale Sol si Mi pe portativul muzical.

Intoneaza intervalul muzical Sol-Mi, in urcare si in coborare.

Noteaza titlul in caiete.

Asculta cantecul.

Motiveaza titlul cantecului.

Participa activ la conversatie.

Deschid manualele si cerceteaza scrierea cantecului.

Raspund la intrebari

" Sol si Mi".

" sunetul LA".

" in urcare".

Receptioneaza explicatiile propunatoarei.

Observa dirijat

Intoneaza

Scriu la tabla si pe caiete nota LA cu duratele cerute.

Realizeaza cerintele propunatoarei.

Solfegiaza cu ajutorul propunatoarei.

Elevii interpreteaza cate o strofa, in colectiv, pe randuri de banci si individual, pana la intonarea corecta de catre intreaga clasa.

Scriu dupa dictare.

Participa la concurs.

Participa activ la evaluarea lectiei.

Noteaza tema pentru acasa, solicita eventuale lamuriri in vederea efectuarii acesteia.

Interpreteaza cantecul in colectiv.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate