Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Numarul si cifra 1


PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Numarul si cifra 1


PROIECT DE LECTIE

Clasa: I

Disciplina: Matematica

Tema activitatii: "Numarul si cifra 1"



Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE CADRU:

Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati), utilizand obiecte pentru justificari

sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 100

sa sesizeze asocierea dintre elementele a doua grupe de obiecte, desene sau

numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date

sa continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere,

mai mici decat 10

sa manifeste o atitudine pozitiva si disponibilitate fata de utilizarea numerelor

sa constientizeze utilitatea matematicii in viata cotidiana

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa converseze pe baza imaginilor din manual;

O2 - sa identifice multimile cu un element;

O3 - sa recunoasca cifra 1;

O4 - sa realizeze corespondenta intre numarul si cifra 1;

O5 - sa enunte elementele grafice ale cifrei 1 de tipar si de mana;

O6 - sa execute corect cifra 1 de mana.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: - conversatia

- observatia

- explicatia

- exercitiul

- jocul didactic

- auditia muzicala

MIJLOACE DIDACTICE: - fisa didactica

- CD

- culori

- calculator

- imagini

- manual

- betisoare

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, individuala, pe grupe

BIBLIOGRAFIE: -- Pacearca, Stefan; Mogos, Mariana - Matematica, Editura

Aramis, Bucuresti, 2004

--Dumitru, Alexandrina; Herescu, Gheorghe - Ghidul

invatatorului, Editura Didactica si Pedagogica R.A.,

Bucuresti, 1995

ETAPELE

LECTIEI

OB.

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

DURATA

ACTIVITATEA

INVATATORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

METODE

MIJLOACE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Asigurarea unui climat psihopedagogic necesar desfasurarii activitatii. Pregatirea materialelor didactice

Pregatirea celor nece-sare pentru desfasurarea lectiei.

-conversatia

Manual

Caiete speciale

Jetoane

frontala

1 min.

2. CAPTAREA ATENTIEI

Dupa cum ati observat, orele trecute elefantelul ne-a condus in tainele abecedarului. De data aceasta, alte animalute ne-au trimis o melodie si ne vor ghida in tainele matematicii.

Sa o ascultam!

Se poarta discutii pe baza textului cantecului.

-Care sunt animalele despre care se vorbeste in cantec?

-Pe cine striga vaca "mu, mu"? Cum se numeste puiul vacii?

-Daca ar fi sa formam o multime care sa contina puii vacii, cate elemente ar avea aceasta multime?

-Cum aratam ca am format multimea? Sa aratam si la tabla!

Incercuiti si voi pe plansa multimea viteilor. Cate elemente are?

-Care dintre celelate multimi ale puilor altor animale are mai multe elemente decat multimea viteilor?

-Care din multimile puilor are tot atatea elemente cat multimea viteilor? Incercuiti-o!

-Cate elemente are?

Elevii asculta melodia

Elevii converseaza.

Pe puiul sau.

. vitel.

-Prin incercuire.

Un elev incercuieste la tabla multimea viteilor.

-multimea ratustelor.

-multimea manjilor.

Elevii incercuiesc multimea manjilor.

-Un element.

Auditia muzicala

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Calculator

Cantec

Plansa cu imagini

Culori

Fisa didactica

Frontala

frontala

2 min.

3 min

3. ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA

OBIECTIVELOR

Astazi si noi vom invata despre multimea cu un element.

Enunt obiectivele.

Elevii asculta .

Conversatia

frontala

2 min.

4. DIRIJAREA INVATARII

O1

O2

O3

O4

O5

O6

Invatatorul explica: atunci cand avem o buburuza, o frunza, un punct, etc., spunem pentru toate situatiile de felul acesta ca sunt caracterizate de numarul 1.

Se deschid manualele.

Invatatorul explica faptul ca Soarele, Luna, Pamantul, exprima ideea de "unicitate", adica multimi care au intotdeauna un singur element. Se arata elevilor ca fiecare individ este unic in felul sau. De exemplu, daca zic numele "Alex Ion", aceasta multime va avea intotdeauna un singiur element, unic in felul sau.

In momentul in care oamenii au inventat scrisul, ei au simtit nevoia sa scrie mutimea cu un element. Astfel, ei au inventat un simbol, care poarta numele de cifra, pentru ca se scrie. Asa ca atunci cand vorbim despre o multime care are un element, zicem ca-i corespunde numarul 1, iar cand scriem despre aceasta multime, zicem ca scriem cifra 1.

Stiti voi cum a aparut insa cifra 1?

Invatatorul citeste povestea cifrei 1.

-Cu ce am spus ca seamana cifra 1?

Se identifica cifra de tipar din manual, apoi dintre figurile magnetice de pe banca si de la tabla.

Se indica elementele grafice ale cifrei 1 de tipar. Se recita prima strofa din poezia "Chipul cifrelor", de Alexandru Sahighian.

Se realizeaza corespondenta dintre obiecte (1 cuier-1 sapca; 1 baiat-1 minge, 1 baiat-1 paleta).Invatatorul spune ca acestea sunt multimi cu tot atatea elemente. Spunem astfel ca avem o multime cu un element si scriem cifra 1.

La noi inclasa a mai venit un oaspete pe furis. Stiti voi cine este? Este o floare mica, pentru ca abia i-au dat frunzulitele. Cate elemente are multimea frunzelor florii soarelui?

Ca sa scriem aceasta multime, scriem si noi pe frunza sa cifra 1, iar in orele urmatoare, caci ea va creste mare, o sa adaugam si urmatoarele cifre.

Se identifica cifra 1 de mana scrisa model la tabla.

Invatatorul demonstraza scrierea cifrei la tabla si explica modul de realizare.

Solicit 2 elevi sa scrie la tabla cifra 1, apoi verific corectitudinea celor scrise.

Invatatorul explica scopul scrierii pe plansa A4 - dorinta de a realiza impreuna "Carticica numerelor".

Se fac exercitii de incalzire a mainilor.

Se scriu 3 elemente, se verifica, apoi inca 3 elemente. Dupa verificare, se trece la terminarea randului.

Se invata prima strofa din cantecul "Numaratoarea", de G. Breazul si N. Savu.

Invatatorul le va cere sa lipeasca un jeton care reprezinta multimea cu un element pe plansa A4 cu cifra 1, din "Carticica numerelor".

Elevii asculta.

Elevii deschid plicurile cu jetoane, aleg dintre acestea numai: o buburuza, o frunza, un jeton cu un punct, etc.

Elevii intuiesc primul rand de imagini.

Elevii dau exemple de multimi de obiecte care au un singur element, orientandu-se in clasa, localitate, tara etc.

-Cu un carlig.

Elevii realizeaza corespondenta dintre obiecte.

- Un element.

In continuare, elevii identifica cifra 1 de mana, stabilind elementele asemanatoare cu ale cifrei de tipar.

Elevii asculta.

2 elevi scriu cifra 1 la tabla. Elevii argumenteaza corectitudinea celor scrise, apoi executa cifra in aer, pe banca cu stiloul inchis si pe caietul cu foaie velina.

Elevii canta.

Elevii selecteaza din plic numai jetoanele care contin multimi cu un element.

Elevii lipesc jetoane.

Joc didactic

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Observatia

Explicatia

Exercitiul

observatia

Explicatia

Auditia muzicala

expunerea

Observatia

Conversatia

Explicatia

Observatia

Conversatia

Explicatia

Observatia

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Exercitiul

Calculator

Cantec

Plic cu jetoane

manual

Plansa

culori

Cantec

Calculator

Povestea

cifrei 1

manual

Floarea soarelui

Tabla magnetica

Plansa model

Tabla magnetica

Plansa model

Cantec

Plansa

Jetoane

Lipici

Frontala

Pe grupe

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

individuala

frontala

Pe grupe

Individuala

2 min.

2 min

5 min

3 min

3 min

2 min

5 min

1 min

2 min

2 min

5. SISTEMATIZAREA SI CONSOLIDAREA

CUNOSTINTELOR

O5

Se continua scrierea unui rand cu cifra 1 cu culoarea preferata.

Se deseneaza obiecte care contin multimi de 1 element si se noteaza cu cifra 1.

-Ce cifra am invatat astazi?

-Cand spunem ca 1 este cifra? Dar numar?

Elevii scriu cifra 1 cu culoarea preferata.

Exrcitiul

conversatia

Fise didactice

frontala

in perechi

5 min

3 min

6. APRECIERI

FINALE

Se fac aprecieri finale, individuale si colective.

conversatia

frontala

1 min

7. TEMA

Se cere elevilor scrierea a 2 randuri cu cifra 1 cu stiloul si unul cu culoarea preferata, precum si terminarea plansei cu numarul si cifra 1 din "Carticica numerelor"

Elevii asculta.

conversatia

frontala

1 min





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate