Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE CLASA A VIII -A - Studiu dupa natura


PROIECT DE LECTIE CLASA A VIII -A - Studiu dupa natura


DATA:

SCOALA CU CLASELE I - VIII NR.1, SIBIU

CLASA A VIII -A

PROIECT DE LECTIE

OBIECTUL: Educatie plastica

TEMA PLASTICA: Studiu dupa natura

SUBIECTUL: Natura statica creion

DURATA: 50 minute

TIPUL: mixt

COMPETENTE SPECIFICE (La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili):

C1: sa identifice, de pe imagini-reproduceri de arta, diferite genuri ale picturii; obiectivul este atins daca toti elevii au identificat natura statica, gen distinct al picturii;



C2: sa recunoasca elementele de limbaj plastic folosite in reprezentarea naturii statice; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc elementele de limbaj plastic necesare reprezentarii unui ansamblu de natura statica;

C3: sa asimileze etapele desenarii naturii statice; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc aceste etape

C4: sa identifice, de pe imagini, natura statica; obiectivul este atins daca toti elevii recunosc, dupa un anumit criteriu de referinta.

C5: sa realizeze o natura statica     valorificand in creion; obiectivul este atins daca toti elevii elaboreaza o compozitie in care elementul compozitional principal sa fie un ansamblu de obiecte imobile.

STRATEGII DIDACTICE: Observatia directa, conversatia, demonstratia, explicatia, munca independenta

MATERIALE DIDACTICE:

Reproduceri din albume de arta si din manual

BIBLIOGRAFIE : "Educatie plastica", cls. A VIII-a, de Rita Barbulescu, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL, 2000;

"Lumea artelor", colectiv de autori, Enciclopedia RAO, 2000

"Dictionar de arta", colectiv de autori, Ed. MERIDIANE, 1998

Momentele lectiei

- timp-

CONTINUT STIINTIFIC

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

2 minute

Pregatirea materialului didactic necesar;

Asigurarea disciplinei;

Notarea absentilor;

Conversatia

Frontala si individuala

Captarea atentiei

2 minut

Profesorul reaminteste care a fost lucrarea de data trecuta, tema si de ce au realizat-o

Conversatia

Frontala si individuala

C1; C 4

Anuntarea temei si a subiectului

3 minute

Reactualizarea cunostiintelor

Se anunta lectia "Natura statica."

Profesorul reaminteste cu ajutorul elevilor genurile picturii;

-propune spre observatie urmatoarele reproduceri de arta:

"Natura statica "de I.Andreescu "Natura moarta cu draperie" de Paul Cezanne, si solicita elevilor raspunsuri la urmatoarele intrebari:

-ce elemente de limbaj plastic se identifica in aceasta imagine: linia, punctul, forma, pata si valoarea

-care sunt mijloacele de expresie plastica folosite: contrastul, dominanta cromatica, ritmul plastic

-care sunt elementele comune celor doua compozitii: amandoua sunt genuri ale picturii, ambele sunt opere de arta

-care sunt elementele compozitionale: obiecte neinsufletite asezate pe un suport,

-definitie     a naturii statice: gen al picturii in care elementul compozitional sunt obiecte neinsufletite asezate expresiv pe un suport

Etapele studiului dupa natura:

-paginarea -se stabileste pozitia ansamblului de obiecte, se traseaza perpendicularele in functie de lungime (inaltime) raportat la latime, raportul plin-gol, si se tine cont ca paginarea dreapta-stanga sa fie    echilibrata

- masurarea obiectelor in functie de inaltime/latime si pozitie

-constructia obiectelor se tine cont de inaltime/latime si fiecare obiect este incadrat intr-o figura geometrica

-redarea plastica a conturului cu ajutorul liniei, element de limbaj plastic -valoratia -redarea volumului, a umbrei si luminii cu ajutorul elementelor de limbaj plastic(punctul, linia, forma sau pata de culoare)

Explicatia

Exemplul

Conversatia

Observarea directa

Frontala si individuala

C5

Lucrul practic al elevilor

25 minute

Elevii sint invitati sa lucreze valorificand : contrastul inchis-deschis, explicindu-se pe parcurs eventualele nelamuriri.

La sfirsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate de autorul lor tinind cont de criteriile de evaluare ( respectarea temei plastice-portret,).

Explicatia

Conversatia

Frontala si individuala

C3; C5

Evaluarea si autoevaluarea lucrarilor insotita (sau nu) de notarea acestora

3 minute

Se vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat ora de educatie plastica, notindu-se lucrarile in care au fost respectate criteriile mai sus amintite.

Explicatia

Conversatia

Frontala si individuala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate