Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
didactica, didactic, pedagogie, planuri de lectie, plan, planificare, planse, proiect didactic, grupa, pe grupe

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE ACTIVITATE extracurriculara Clasa: schimb de experienta intre clasele a IV-a si clasele a V-a - Cum ne acomodam in gimnaziu?


PROIECT DE ACTIVITATE extracurriculara Clasa: schimb de experienta intre clasele a IV-a si clasele a V-a - Cum ne acomodam in gimnaziu?



PROIECT  DE  ACTIVITATE extracurriculara

Scoala „Grigore Sturdza” Perieni                                  

Data: 27 martie 2007

Clasa: schimb de experienta intre clasele a IV-a

            si clasele a V-a

Activitate extracurriculara

Tema: „Cum ne acomodam in gimnaziu?”

Obiectiv general: familiarizarea cu schimbarile care apar la ciclul gimnazial; crearea unui climat de acceptare, incredere in fortele proprii care sa asigure acomodarea usoara in gimnaziu; dezvoltarea relatiilor interpersonale prin comunicarea ce se stabileste intre membrii grupului

Obiective operationale:

O1- sa enumere diferentele dintre nivelul primar si cel gimnazial;

O2- sa identifice o serie de greutati prin care pot trece la inceputul clasei a V-a;

O3- sa gaseasca solutii, impreuna cu colegii mai mari, pentru rezolvarea acestora;

O4- sa-si imagineze intr-o compozitie clasa a V-a perfecta;

O5- sa invete din experienta colegilor mai mari;

O6- sa adreseze intrebari colegilor si profesorilor pentru clarificarea anumitor nelamuriri;

O7- sa faca asocieri de cuvinte referitor la asigurarea succesului in clasa a V-a.

Strategii de realizare:

a) Metode si procedee: jocul de rol, conversatia, expunerea, prezentarea unor compozitii literare, explicatia, exercitiul

b) Mijloace: fise de lucru, plansa didactica, material ajutator despre importanta disciplinei

Forme de organizare: frontal, pe grupe

Bibliografie: Traian Cosma, Ora de dirigentie in gimnaziu, Ed. Didactica si Pedagogica, R.A., Bucuresti, 2005.

   

DEMERS  DIDACTIC

NR.

CRT

MOMENTELE ACTIVITATII

CONTINUTURI

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

Se asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a activitatii: pregatirea materialului, aranjarea copiilor in banci, asigurarea climatului necesar desfasurarii activitatii.

2.

CAPTAREA ATENTIEI

Li se cere celor patru clase, sub forma de joc, sa se prezinte. Un reprezentant va caracteriza pe scurt clasa din care face parte.

*     jocul de rol

*     activitate frontala

*    observatie sistematica

3.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Activitatea are drept scop familiarizarea elevilor de clasa a IV-a cu schimbarile ce se produc odata cu intrarea in gimnaziu. Elevii mai mari le vor impartasi din experienta proprie cum pot depasi anumite obstacole pentru a-si asigura succesul. Se scrie titlul pe tabla.

*     expunerea

4.

PREZENTAREA CONTINUTULUI ACTIVITATII

Pentru inceput, cei mai mici vor prezenta doua compozitii cu titlul „Clasa a V-a preferata”.

In partea a doua a activitatii elevii claselor   a V-a  vor identifica, si cu ajutorul celor mai mici, diferentele dintre cele doua cicluri de invatamant: numarul mare de ore, mai multi profesori, volumul mai mare de munca, tezele, ora de dirigentie, dirigintele, etc. Aceste diferente vor apare si pe o plansa realizata de elevii mari si expusa la tabla.

Vor prezenta si ei una-doua compozitii despre dificultatile pe care le-au intampinat  la intrarea in gimnaziu si cum au reusit sa le depaseasca.

Se ajunge la concluzia ca, pentru a face acomodarea mai usoara, elevii trebuie sa depuna mai mult efort, sa munceasca mai mult, sa colaboreze cu dirigintele, cu colegii, sa fie ambitiosi, perseverenti, sa aiba incredere in fortele proprii.

Elevii sunt sfatuiti de invatatoare sa nu uite niciodata de disciplina: la lectie, la pregatirea lectiilor si temelor, in munca, practic disciplina in viata proprie. Li se citeste elevilor un scurt material referitor la necesitatea disciplinei in activitate pentru reusita in orice activitate.

Elevii claselor a IV-a sunt invitati sa puna intrebari colegilor, dar si domnilor profesori prezenti la activitate. Doamna invatatoare va ruga chiar pe domnul director sau pe cine doreste dintre domnii profesori sa le spuna cateva cuvinte copiilor.   

*     prezentarea unor compozitii literare

*     conversatia

*     explicatia

*     prezentarea unor compozitii literare

*     expunerea

*     conversatia

*     expunerea

*    tema pentru acasa

*    aprecieri frontale si individuale

*    tema pentru acasa

*    observatia sistematica

5.

EVALUARE

Se vor forma grupe combinate                 clasa a IV-a/clasa a V-a si vor primi  ca sarcina de lucru pe o fisa de lucru sa asocieze cuvinte pentru sintagma: succesul in gimnaziu .

Elevii vor prezenta  asocierile gasite, completand o plansa afisata pe tabla, asigurand astfel finalul activitatii.

Se fac aprecieri asupra activitatii si se aduc multumiri pentru concursul claselor a V-a si a dirigintilor acestora.

*     exercitiul

*     conversatia

*    proba practica

*     aprecieri finale

Anexa 1

***

 Milioane de oameni concura disciplinat ca tu sa ai carti si caiete, paine la timp, tramvai, lumina, medicamente in caz de boala, etc. Si ai dreptul absolut, tu, un copil, ca omul care iti prepara medicamentele sa dea dovada de acea disciplina care il impiedica sa greseasca dozele cu o zecime de gram(). Ai dreptul absolut sa ceri pilotului unui avion precizie in manevrarea aparatului al carei pasager ai devenit (). Asadar, disciplina e mai presus de interesele unuia sau altuia. Este interesul tuturor  (). Obisnuindu-te sa dormi cand trebuie sa fii treaz si sa chiulesti cand trebuie sa fii prezent () si va izbucni o catastrofa. Poate ca se va prabusi o galerie peste niste oameni, pentru ca, obisnuindu-te sa nu-ti faci temele la matematica, ai devenit un prost calculator al rezistentelor materialelor; sau se va scufunda un vapor pentru ca, obisnuit sa stingi lampa cand inca mai ai treaba, semnalele de ajutor vor fi acoperite de sforaiturile tale.

Biruitorii in orice domeniu au ca trasatura comuna nu numai geniul sau talentul, ci si taria de a a birui ispitele, greul, comoditatea. Un atlet nu asteapta ca intai „sa-si faca muschi” si apoi sa doboare recorduri. (Traian Cosma, Ora de dirigentie in gimnaziu, p.18)

   

Anexa 2

PERSEVERENTA

SUCCESUL IN GIMNAZIU

COLABORARE

MUNCA

DISCIPLINA

INCREDERE

AMBITIE

 

EFORT

HOTARARE

 



Didactica


Gradinita
Poezii cantece

Competentele profesiei didactice
CONSILIERE SI ORIENTARE (STUDIU DE CAZ)
PROIECT TEMATIC - OMUL SI SANATATEA LUI
Proiect de lectie Clasa: a V-a Praslea cel voinic si merele de aur- personajele
FORMELE DE ORGANIZARE A PROCESULUI DE INVATAMANT
PROIECT DE LECTIE CLASA : a VII-a Biologie - Rolul urechii in auz si mentinerea echilibrul
METODE DE CUNOASTERE PSIHOLOGICA A ELEVULUI
Tehnici de elaborare a referatului stiintific
PROIECT DIDACTIC Clasa : a III-a Limba romana - Substantivul – Elemente de constructie a comunicarii
PROIECTAREA INSTRUIRII. PROIECTAREA INSTRUIRII ASISTATE DE CALCULATOR (IAC)





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate