Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Clasa: I Limba romana - Sunetul [g]. "Litera "G" mare de mana si de tipar - 2 ore


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Clasa: I Limba romana - Sunetul [g]. "Litera "G" mare de mana si de tipar - 2 ore


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data:

Clasa: I D

Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Dragalina

Invatator:



Aria curriculara: " Limba si comunicare"

Disciplina: " Limba romana"

Tema lectiei: Sunetul [g]. "Litera "G" mare de mana si de tipar - 2 ore

Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi. Abordare integrata.

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea priceperii si deprinderii de a citi si de a scrie cuvinte si propozitii care contin litera "G" mare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul lectiei elevii vor sti:

O1 : sa recunoasca pozitia sunetului [g] intr-un cuvant dat.

O2 : sa asocieze sunetul [g] cu literele "g/G" de tipar si de mana

O3 : sa citeasca corect silabe, cuvinte, propozitii care contin litera noua;

O4 : sa formuleze propozitii interogative si enuntiative.

O5 : sa scrie corect litera " G" de mana, izolat si in cuvinte, enumerand elementele grafice;

O6: sa copieze, transcrie sau scrie dupa dictare cuvinte si propozitii;

STRATEGII DIDACTICE:

a.procedural-metodice:

observatia

▪conversatia

▪explicatia,

▪demonstratia

▪exercitiul

▪jocul de rol

▪lucrul cu manualul

b.mijloace didactice:

▪plansa cu literele "g/G"

▪fise de lucru si materiale pentru activitatea individuala

▪caietul de scriere al elevului

manualul

tabla neagra

▪tabla plasticata liniata - plansa model

c.forme de organizare:

frontala

▪individuala

▪pe echipe/perechi

d.      resurse:

▪umane:30 elevi

▪temporale:2 x 45 minute + 5 minute activitatea in completare. ( A. T.)

BIBLIOGRAFIE:

Programa scolara la clasele I si a II-a ,Bucuresti, 2004

"Sa dezlegam tainele abecedarului" , Editura Carminis,Pitesti, 2007

"Activitati in completarea programului din ciclul primar",Editura Euristica,Iasi, 2004

"Abecedar- manual pentru clasa I" - autori Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Bucuresti, Editura Aramis, 2004

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

crt.

Evenimentele

lectiei

Ob

op.

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare

Metode

Mijloace

Forme

Moment organizatoric

2 min

Pregatirea elevilor pentru desfasurarea activitatii:

- verific daca toti elevii au materialele necesare: manuale, caiete, fise de lucru, instrumente pentru scris ( creioane colorate, stilouri, carioca).

conversatia

frontal

Reactualizarea cunostintelor

13 min

O1

O3

O2

-verificarea prin sondaj a temei scrise ( auxiliar).

- elevii primesc sarcina de a rezolva exercitiile nr. 1 si 2 din fisa de lucru.

- se citesc cu voce tare cuvintele date si se despart in silabe, stabilindu-se pozitia sunetului [g]- oral

- activitate independenta: rezolvarea ex. nr. 3 din fisa de lucru.

-se face reactualizarea literei invatate anterior ( g).

- se citeste lectia din manual individual si in colectiv.

-se adreseaza elevilor intrebari de tipul:

Despre cine se vorbeste in text? Ce se spune despre cei doi copii?Despre cine povesteste Bogdan? Ce a pierdut gascanul? Stiti finalul povestii? Pe cine a pus gansacul sa-i caute papucii?

-se solicita elevilor sa explice situatiile in care sunetul [ g ] este reprezentat in scris si prin alta litera ( G - la inceputul unei propozitii si la inceputul unui cuvant care arata un nume de persoana.

Observatia,

Conversatia

Exercitiul,

Explicatia,

Lucrul cu manualul

Fisa de lucru,

Creioane colorate,

Stilou,

fisa de lucru

Manualul,

Frontal,

individual

Individual,

frontal

Observarea sistematica,

Captarea atentiei

4 min

- se prezinta elevilor picturi realizate de pictorul Nicolae Grigorescu ( Popas in lumea artei, pag.26-44).

Conversatia

Demonstratia

frontal

Observarea sistematica

Anuntarea obiectivelor si a titlului lectiei

1 min

-se anunta elevii ca in aceasta ora de limba romana, daca vor fi atenti, vor afla informatii despre pictorul- autor al lucrarilor prezentate,vor invata sa citeasca si sa scrie litera "G" mare de mana, apoi silabe,cuvinte si propozitii care incep cu aceasta .

Conversatia

frontal

Crearea situatiilor de invatare

15 min

-se citeste lectia din manual individual si in colectiv

(pe grupe ).

Se insista pe elementele grafice care compun litera " G" mare de mana

-se scriu cateva litere urmarindu-se conturul din abecedar, in aer, apoi la tabla si in podul palmei.

- se reia lectura selectiva : numele pictorului prezentat in imagine, coloanele de cuvinte, titlul textului, propozitia in care se vorbeste despre..

Obtinerea performantei

10 min

O5

-Solicit elevilor sa rezolve exercitiul nr. 4 din fisa de lucru.

- elevii sunt antrenati in coevaluare ( se schimba lucrarile intre colegii de banca)

- se cere elevilor sa scrie litera "G" mare de mana pe caietul de foaie velina.

Demonstratia,Exercitiul, Observatia

individual

Proba scrisa

Ora a II-a

Moment organizatoric

2 min

Pregatirea elevilor pentru desfasurarea activitatii:

- verific daca toti elevii au materialele necesare: manuale, caiete, fise de lucru, instrumente pentru scris ( creioane colorate, stilouri, carioca).

conversatia

frontal

Crearea situatiilor de invatare

20 min

O5

O4

O5

-solicit elevilor sa rezolve exercitiul nr. 5 din fisa de lucru.

- se reia citirea in stafeta pe unitati logice a lectiei.

Joc de rol: Elevii sunt antrenati in a formula intrebari si raspunsuri corespunzatoare despre text.

- solicit elevilor sa alcatuiasca 3 propozitii legate prin inteles despre pictorul Nicolae Grigorescu, incercandu-se evitarea repetarilor suparatoare.

- solicit elevilor sa deschida caietul auxiliar de limba romana la pagina 88, sa scrie data si sa citeasca in soapta cerintele temei.

Se scriu 2 randuri de litera "G" de mana. Se explica elevilor cerinta exercitiilor urmatoare, care fac obiectul temei pentru acasa.

-se inchide caietul si se reia lucrul pe fisa, la exercitiul nr. 6. elevii lucreaza la tabla si pe fise.

Obtinerea performantei

20 min

O6

- se citeste lectia integral de catre unu, doi elevi.

Atentia elevilor este ghidata spre scrierea corecta a cuvintelor care incep cu litera "G" mare de mana.

-Dictare:

Pe spatiul special de pe fisa, elevii scriu dupa dictare:

"Cand era copil, Nicolae Grigorescu picta icoane mici. Se ducea si le vindea la targ."

Demonstratia,

Exercitiul, Observatia

individual

Proba scrisa

Realizarea retentiei si transferului

1 min

Tema pentru acasa: continuarea scrierii pe pagina caietului de scriere, pag. 88

Citirea corecta a textelor corespunzatoare literelor "g/G"

Conversatia

exercitiul

frontal

Incheierea activitatii

2 min

Aprecieri, concluzii.

conversatia

frontal

1. Citeste cuvintele:

gospodar, singur, gustare, gradina, gram, papagal, gutuie, legume, gratar, mugure.

2. Subliniaza cu o linie verde fiecare silaba din cuvintele de mai sus:

3. Desparte cuvintele in silabe. Scrie-le cat mai frumos.

4. Marcheaza cu " x" raspunsurile corecte:

Pictorul Nicolae Grigorescu a copilarit la: Ploiesti; Campina; Busteni.

Intai a pictat: tablouri mici; icoane; obiecte.

El a pictat mult: peisaje; oameni de la sat; obiceiuri.

5. Scrie un rand de " G" mare de mana: ( bucla suprarand si bastonas mic cu intorsatura in stanga, jos)

6. Transcrie urmatoarele silabe si cuvinte: Ga, Go, Gu, Ga, Ga, Gi, Gogu, Gabi, Gabriel, Grigore, Grigoras, Grigorescu.

7. Dictare:





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate