Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PLAN DE LECTIE CLASA: a III-a Matematica - Probleme


PLAN DE LECTIE CLASA: a III-a Matematica - Probleme


PLAN DE LECTIE

DATA

CLASA: a III-a

OBIECTUL:Matematica



UNITATEA DE INVATARE:Rezolvarea de probleme

SUBIECTUL:Probleme

TIPUL LECTIEI:de consolidare a cunostintelor

OBIECTIVE DE REFERINTA;

1.Sa efectueze operatii cu numere naturale mai mici decat 1000;

2.Sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea problemelor;

3.Sa manifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic,propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme;

4.Sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitatilor practice de rezolvare de probleme.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

-sa rezolve o problema ,folosind planul de rezolvare;

-sa ordoneze enunturile ,pentru a reface textul unei probleme;

-sa reprezinte printr-un desen datele si conditiile unei probleme;

-sa scrie rezolvarea problemei intr-un singur exercitiu;

-sa modifice continutul unei probleme ,astfel incat problema sa se rezolve altfel;

-sa interpreteze datele dintr-un tabel sau desen si sa rezolve cerintele;

sa compuna probleme dupa exercitiu sau desen;

-sa deosebeasca evenimentele sigure,de cele posibile si imposibile.

STRATEGII DIDACTICE: metode si procede Brainstorming ,explicatia, exercitiul ,problematizarea, conversatia, cadranele, munca independenta

mijloace de invatamant:tabla ,fise de lucru

forma de organizare:frontala,individuala si in grup

DEMERS DIDACTIC

Nr.

crt.

Etapele lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Moment organizatoric

Se asigura linistea si cele necesare desfasurarii orei de matematica .

conversatia

Verificarea temei

Se verifica cantitativ si calitativ tema avuta pentru acasa.

conversatia

Captarea atentiei

Se reactualizeaza notiunile despre "problema" printr-un Brainstorming(date,cerinte,conditii,plan de rezolvare, operatii, desen ajutator expresie numerica )

explicatia

conversatia

Asigurarea conexiunii inverse si obtinerea performantei

Se rezolva mai multe sarcini:



1.a)Ordonati enunturile de pe tabla,pentru a reface textul problemei :

O34 lazi a cate 9 kg. banane

O iar restul dupa amiaza

O La un magazin erau

O Dimineata s-au vandut 152 kg. banane

O Cate kg. banane s-au vandut dupa amiaza ?

b)Se rezolva problema la tabla

c)Scrieti rezolvarea intr-un exercitiu

2.a)Se rezolva la tabla urmatoarea problema:

Andreea a rezolvat in vacanta de vara 20 exercitii si de 4 ori mai multe proble- me.

Cu cat a rezolvat mai multe probleme decat exercitii ?

b)Modificati enuntul problemei,astfel incat sa se rezolve prin exercitiile:20x4+20=

20:4+20=

3.La tabla ,prin metoda Cadranele ,se rezolva problema:

Mama a plantat in gradina 63 de rasaduri de rosii,de 3 ori mai putine rasaduri de vinete si rasaduri de varza cat vinete si rosii la un loc.

Cate rasaduri a plantat mama in gradina?

(Se imparte tabla in 4 parti + si se scriu in fiecare parte:datele,planul de rezolvare,desenul ajutator, rezolvarea intr-un exercitiu)

4.Impartiti in 3 echipe ,elevii vor compune probleme dupa exercitii si desen:

I 100-17X5=

II 7x18+9x20=

III ________ a=50,b cu10 mai mare

________ _ _ _} ?

5.Folosind metoda figurativa ,se rezolva la tabla urmatoarea problema:

La un magazin de jucarii sunt 96 de ursuleti si pisicute.

Ursuletii sunt de 2 ori mai multi decat pisicutele.

Cate jucarii sunt de fiecare fel?

6.Independent,se rezolva fisa de lucru

explicatia

conversatia

exercitiul

exercitiul

problematizarea

Cadranele

explicatia problematizarea

exercitiul

conversatia

explicatia

problematizarea

conversatia explicatia

exercitiul

proplematizarea

munca independenta

Evaluare

Se verifica fisa de lucru.Se apreciaza raspunsurile elevilor si modul cum au participat la lectie

conversatia

Tema pentru acasa

Ca tema, elevii primesc 2 probleme din culegere.

conversatia

exlicatia







Politica de confidentialitate



});


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate