Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Biologie


Index » educatie » Biologie
» Proiect de lectie - functiile pielii


Proiect de lectie - functiile pielii


PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa a VII-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: Functiile pielii.

Durata de desfasurare a lectiei: 45 minute.

Obiectivul central (scopul) lectiei

Elevii sa cunoasca si sa inteleaga functiile multiple ale pielii

Obiective operationale

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii trebuie sa:



O1: Sa enumere rolurile pielii pe baza lectiei din manual

O2: Sa denumeasca si sa descrie fiecare functie in parte .

O3:Elevii sa recunoasca proprietatile de organ tactil, termic si dureros ale tegumentului, sa stabileasca modul de formare a senzatiei tactile si importanta acestui organ de simt

Tipulpul si varianta de lectie: Lectie de asimilare de noi cunostinte.

Resurse procedurale: explicatia, conversatia, dezbaterea, studiul de caz (optional), demonstrarea cu ajutorul mijloacelor audio video.

Resurse materiale:    manual, tabla, mulaj, videoproiector.

Tipul de organizare a activitatii: colectiva, individuala.

Bibliografie:

Zoe Partin, Luminita Logofatu, Cezar Th. Niculescu-Biologie, manual pentru clasa a VII-a, Ed Corint.

Mihaela Marcu Lapadat- Anatomia Omului, Editura Universitatii din Bucuresti.

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

EVALUARE

O1

O2

O3

Momentul organizatoric

Captarea atentiei

Reactualizarea cunostintelor

Enuntarea obiectivelor lectiei

Prezentarea optima a continutului si

Dirijarea invatarii.

Evaluare.

Verifica prezenta si materialul didactic.

Prezinta elevilor un filmulet in care ne este prezentata pielea si componentele acesteia

Profesorul solicita elevilor:

-sa enumere cele 3 straturi ale tegumentului

- le cere elevilor sa confrunte desenul din manual cu mulajul pentru a realiza identificarea localizarii acestora

-sa denumeasca cele doua straturi ale epidermei si rolul lor.

-sa identifice ce fel de tesut este derma si sa enunte receptorii ce pot fi intalniti la acest nivel (termice, tactile, dureroase, de presiune).

-sa numeasca al treilea strat al tegumentului si sa arate pe mulaj cele 3 straturi

Anunta titlul lectiei noi si a obiectivelor urmarite.

Spune elevilor, pe scurt, ce vor invata in lectia noua

Scrie pe tabla cele 5 roluri importante ale pielii

Analizeaza fiecare rol in parte :

-rol de invelis

-rol protector ( intreaba elevii care sunt factorii daunatori din mediu)

-rol de reglare a temperaturii corpului si cum se realizeaza aceasta

-rol antitoxic

-rol de organ de simt ( cere elevilor sa denumeasca receptorii aflati in piele: termici, durerosi, tactili, de presiune; si ce sunt de fapt acesti receptori)

Profesorul scrie pe tabla, ajutat de elevi, etapele formarii senzatiei tactile, termice, dureroase.

Profesorul

evidentiaza faptul ca senzatia tactila ofera informatii cu privire la dimensiuni, greutate, forma, dur/moale,cald/rece, dureros/nedureros , orientare. (tindem sa atingem obiectele pentru a vedea daca sunt intr-adevar ceea ce par). Profesorul ii dirijeaza pe elevi sa faca legatura cu reflexele.

Imparte elevilor fisele de evaluare si supravegheaza rezolvarea itemilor.

Discuta cu elevii rezolvarea corecta a testului.

Explica elevilor notiunile ce nu au fost bine intelese.

Recapituleaza lectia

Raspund, fiind indrumati de profesor daca acesta din urma constata existenta unor ezitari sau confuzii.

Identifica elemetenele prezentate atat pe mulaj cat si pe desenul din manual.

Deduc etapele formarii senzatiei tactile, termice, dureroase prin comparatie cu formarea senzatiei de vaz, auz, miros, gust.

Orala

Orala

Scrisa





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate